Az agrárkapcsolatok gördülékenyebbé tételéről tárgyalt Kínában a VM államtitkára

2011. november 17.

Az agrárkereskedelem megkönnyítését segítő tárgyalásokat folytatott Pekingben Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) államtitkára, aki Kelet-Kínában részt vett egy nemzetközi tollfesztiválon is.

Az élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár az Anhuj (Anhui) tartománybeli Lu’an városban tartott 2. Nemzetközi Tollfesztiválra kapott meghívást, s ottani programját befejezve folytatott megbeszéléseket a kínai fővárosban. Pekingben találkozott a minőségfelügyeleti és ellenőrző hivatal miniszter-helyettesével, Vej Csuan-csunggal (Wei Chuanzhong), valamint Vang Jinggel (Wang Ying), a kínai Mezőgazdasági Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős főigazgatójával.

“Az export-import kapcsolatok megkönnyítését, rugalmasságot szeretnénk elérni ezen a területen” – mondta az államtitkár az MTI-nek Pekingben, hozzátéve, hogy partnereitől ígéretet kapott a magyar sertéshústermékek exportjához szükséges engedélyeztetési eljárás felgyorsítására. “Mint kiderült, már főleg csupán adategyeztetésekre van szükség” – állapította meg. A magyar szalámi előtt is igyekeznek az utat megnyitni, ennek érdekében azt szeretnék elérni, hogy a feldolgozott termékek kategóriájába sorolják.

Kardeván Endre, jó esély van arra, hogy a kergemarhakór-mentes Magyarország szállítson az elsők között ismét marhahúst a kínai piacra.

A tárcaközi megbeszéléseken szándéknyilatkozat is született, amely egy tudományos és technológiai központ létesítésének tervét tartalmazza. A két minisztérium egy-egy tudományos intézményt bízna meg a közvetlen kapcsolattartással, illetve a kutatások összehangolásával, szaktanácsadással.

A Kínában először járó államtitkár hangsúlyozta: egyre több a magyar-kínai közös projekt, a magyar vállalkozók különböző technológiai rendszereket értékesítenek, de például facsemetékkel, vetőmagvakkal, állattenyésztési technológiákkal is jelen vannak a magyar vállalatok. A kínai fél ezúttal is megerősítette, hogy lehetőleg komplett technológiát hozzanak, és vegyesvállalati formában működjenek együtt a vállalkozások. A jövőbeli elképzelések ismertetésekor kész, komplett projektek leírását kérik.

A tollfesztiválhoz kapcsolódó kiállításon a luani mezőgazdasági és technológiai kft-vel közös standon mutatkozott be a Hortobágyi Lúdtenyésztő Zrt. A hatmilliós várostól mintegy 30 kilométerre lévő telepen ez alkalommal adtak át ünnepélyesen egy lúdszülőpár keltető és tartó üzemet, amely a hortobágyiakkal együttműködve, magyar tenyésztojással, magyar technológiával és magyar szakemberek segítségével fog működni.

Varga Ferenc, a Toll Terméktanács elnöke, a Lúdtenyésztő Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a vállalkozásban 7 ezer törzslúddal vesznek részt, biztosítják a keltető berendezéseket és nevelő épületek technológiáját. A beruházás értéke körülbelül 250 millió forint, a szerződés öt évre szól. A hortobágyiaknak ez az ötödik lúdtenyésztési vállalkozása Kínában.
(MTI 2011. november 10., csütörtök 16:15)

http://galamus.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=100568:az-agrarkapcsolatok-goerduelekenyebbe-tetelerl-targyalt-kinaban-a-vm-allamtitkara&catid=76:hazai-vonatkozasu-hirek&Itemid=113